A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1481,89 pontos, 1,91 százalékos emelkedéssel, 79 253,01 ponton új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Az Eurostat készített egy friss ábrát, amin azt mutatják meg, hogy a különböző tagállamok mekkora részt adnak a teljes EU gazdasági teljesítményéből. Ha Magyarország eltűnne, lehet, észre sem vennék.
Három ország, Németország, Nagy Britannia és Franciaország adja az EU GDP-jének több mint a felét, egészen pontosan 51,4 százalékát, derül ki az Eurostat által közölt ábrából. A koncentráció ráadásul a britek kilépésével várhatóan még nőni is fog, hisz amennyiben a tavalyi adatokból kivesszük az Egyesült Királyságot, akkor a kisebb tortából Németország, Franciaország és a dobogóra felzárkózó Olaszország már 55,9 százalékot szakít ki.
Mutatjuk a részleteket, az ábra tetején tudod változtatni, hogy a britekkel együtt vagy nélkülük érdekelnek az adatok:
És ez engem mégis miért érint?
A GDP egy ország teljes gazdasági teljesítményét mutatja meg. Jellemzően minél magasabb ez az érték egy főre számolva, annál gazdagabb egy ország és annál magasabb életszínvonalon élnek az állampolgárai. Mivel Magyarország az EU-s lakosság közel 2 százalékát adja, ezért a 0,8 százalékos GDP-részesedésünk is azt jelzi, hogy gazdasági fejlettségben meglehetősen le vagyunk maradva az átlagtól, tehát sokkal rosszabbul élünk, mint egy átlagos európai polgár.
A gazdaság mérete azért is fontos, mert bár nem a GDP alapján, de egy másik, szintén a gazdaság méretét mutató mérőszám, a GNI (bruttó nemzeti jövedelem) alapján határozzák meg, hogy mennyi pénzt kell évente befizetnie a tagállamoknak a közös uniós büdzsébe. 2016-ban például Magyarország a GNI-jének a 0,85 százalékát, 924 millió eurót fizetett be az EU-s kasszába, ugyanakkor támogatásként 4 546 000 000 eurót kapott vissza, tehát majdnem pontosan ötször annyi pénzt vettünk ki, mint amennyit beraktunk a közösbe.
Fájó ítéletet mondtak Brüsszelben Magyarország kilátásairól: mégsem lesz olyan fantasztikus év 2025?
Az Európai Bizottság jelentősen visszafogta várakozásait a magyar gazdaság teljesítményével kapcsolatban.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
Már több mint minden harmadik kártyás fizetés mobiltelefonnal, vagy okosórával történik
Az okoseszközökkel történő fizetés során alacsonyabb az adatokkal való visszaélés kockázata.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.
-
Cassini Ötletverseny: egyedülálló lehetőség az innovátorok számára (x)
A Design Terminál már harmadszor vesz részt a CASSINI Ötletverseny megszervezésében.