Emelkedéssel nyithat pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint.
Az esküvők után a fiatal pár sokszor azzal szembesül, hogy a mennyasszony-táncnak köszönhetően egész szép summa jött össze, ez pláne akkor lehetséges, ha nászajándék helyett is inkább pénzt kérnek a fiatalok. Hova érdemes tenni az így befolyt pénzt, milyen megtakarítások közül válogathatunk, ha egyszeri, nagyobb összeget szeretnénk félretenni?
Sok ifjú pár már inkább pénzt kér ajándékba és a mennyasszonyttáncból is összejöhet egy szép summa. Az esküvőre költött pénzből sokan az esküvőjüket fizetik ki, vagy a nászútra költik, persze érdemes legalább egy részét megtakarítani. A Pénzcentrum mutatja, hogy a mostani alacsony kamatok mellett mibe érdemes tenni mennyasszony-tánccal szerzett pénzt.
Állampapír
Az Állampapírok számtalan formája elérhető, sőt, vannak olyan kötvények, amelyek kifejezetten a lakosság számára lettek kitalálva. A Kincstári Takarékjegyeket a Postán vásárolhatjuk meg, így könnyű hozzájutni. A Féléves és a Kamatozó Kincstárjegy futamidejében a bankbetéthez hasonló, hiszen 6, illetve 12 hónapra vehetjük meg, viszont a betéteknél magasabb kamatot érhetünk el vele.
A Tartós Befektetési Szerződés (TBSZ) kétféle megtakarítási lehetőséget rejt:
- A betéti számlát és
- A befektetési számlát
A két számla között az a különbség, hogy a betéti számlára csak bankbetétet köthetünk le, míg a befektetési számlára számtalan értékpapírt vásárolhatunk. Ha ez utóbbi mellett tesszük le a voksunkat, akkor az alábbi megtakarításokat vehetjük meg (akár egymással párhuzamosan is):
- Állampapírok
- Befektetési alapok
- Részvények
Hosszabb távra választhatunk a Prémium és a Bónusz Magyar Államkötvény (PMÁK és BMÁK) közül. Ezek futamideje 3 és 10 év között változik. Míg a Prémium kötvények az inflációhoz képest nyújtanak kamatprémiumot, addig a Bónusz kötvények a rövid távú diszkontkincstárjegyekhez képest biztosítnak kamatbónuszt. Lényeges, hogy ezeknek a papíroknak a futamideje jól illeszkedik a kamatadó kedvezményt nyújtó TBSZ számlához.
Befektetési alap
A befektetési alapoknak számos fajtája létezik, ezek között tanácsadó tud eligazítást adni nekünk. Mindenesetre a legbiztonságosabb likviditási és pénzpiaci alapok mellett érdemes lehet megfontolni kötvényalapok vásárlását is. Az alapok nem kamatoznak, hanem az értékük növekszik a vagyonkezelő által megvásárolt értékpapíroknak köszönhetően, így a jövőbeni hozamuk nem ismert.
Az elmúlt években népszerűek lettek az úgynevezett abszolút hozamú alapok is, mivel a múltban magas hozamot tudtak biztosítani. Lényeges, hogy a nyílt végű befektetési alapoknak nincs futamideje, így bármikor kiszállhatunk belőlük, ha pénzre van szükségünk. Ha viszont hosszabb távra tervezünk, akkor érdemes lehet TBSZ számlát nyitni, ami a kamatadó kedvezmény mellett egészségügyi hozzájárulás mentességet is biztosíthat.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Bankbetét
A legkézenfekvőbb megoldás a kapott pénzt bankbetétbe tenni. Ugyan ez a megtakarítási forma jelenleg nem kecsegtet magas kamatokkal, azonban biztos befektetés, hiszen 100 ezer euróig (nagyjából 30 millió forint) az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) védelme alatt áll. Ráadásul, ha kellően tőkeerős pénzintézetet választunk, akkor biztonságban tudhatjuk a pénzünket. A bankbetét jó megoldás lehet akkor is, ha később lakáshitelhez tennénk félre önrészt, hiszen a betét futamideje és kamata kiszámítható.
Fizessük ki a hiteleinket
A hitelünk előtörlesztésére vagy akár végtörlesztésére is fordíthatjuk a kapott pénzt, hiszen ezzel sokat spórolhatunk, mivel a hitelek kamatai jellemzően magasabbak, mint a megtakarítások kamatai. Különösen igaz ez, ha az esküvő megrendezésére hitelt vettünk fel, a mennyasszony-táncból befolyó pénzt ebben az esetben érdemes mindenképp előtörlesztésre vagy végtörlesztésre fordítani és az ezután esetlegesen megmaradt pénzt megtakarítani.
Életbiztosítás mellé eseti díj
Ha van megtakarításos életbiztosításunk, akkor ezen elhelyezhetjük a kapott összeget, az így elhelyezett pénznek ráadásul általában alacsony költségei vannak. Ha egyéb rendszeres megtakarításunk van, akkor is érdemes lehet elgondolkozni azon, hogy ebbe tegyük a pénzünket.
Ha például valamelyik nyugdíj-előtakarékossági megtakarítást választjuk (önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás, nyugdíj elő-takarékossági számla), akkor akár 20 százalékos adójóváírást is kaphatunk az elhelyezett pénz után.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.