Milliókat hozott az esküvő? Ide tedd az "összetáncolt" pénzt

2015. augusztus 29. 07:05

Az esküvők után a fiatal pár sokszor azzal szembesül, hogy a mennyasszony-táncnak köszönhetően egész szép summa jött össze, ez pláne akkor lehetséges, ha nászajándék helyett is inkább pénzt kérnek a fiatalok. Hova érdemes tenni az így befolyt pénzt, milyen megtakarítások közül válogathatunk, ha egyszeri, nagyobb összeget szeretnénk félretenni?

Sok ifjú pár már inkább pénzt kér ajándékba és a mennyasszonyttáncból is összejöhet egy szép summa. Az esküvőre költött pénzből sokan az esküvőjüket fizetik ki, vagy a nászútra költik, persze érdemes legalább egy részét megtakarítani. A Pénzcentrum mutatja, hogy a mostani alacsony kamatok mellett mibe érdemes tenni mennyasszony-tánccal szerzett pénzt.

Állampapír

Az Állampapírok számtalan formája elérhető, sőt, vannak olyan kötvények, amelyek kifejezetten a lakosság számára lettek kitalálva. A Kincstári Takarékjegyeket a Postán vásárolhatjuk meg, így könnyű hozzájutni. A Féléves és a Kamatozó Kincstárjegy futamidejében a bankbetéthez hasonló, hiszen 6, illetve 12 hónapra vehetjük meg, viszont a betéteknél magasabb kamatot érhetünk el vele.

Tartós Befektetési Szerződés

A Tartós Befektetési Szerződés (TBSZ) kétféle megtakarítási lehetőséget rejt:
  • A betéti számlát és
  • A befektetési számlát
Mind a két számla három év után egészségügyi hozzájárulás mentességet ad és a fizetendő kamatadó is csupán 10 százalékos lesz. Ha a számláról csak öt év után veszünk fel pénzt, akkor ráadásul teljesen mentesülünk a kamatadó megfizetése alól is.

A két számla között az a különbség, hogy a betéti számlára csak bankbetétet köthetünk le, míg a befektetési számlára számtalan értékpapírt vásárolhatunk. Ha ez utóbbi mellett tesszük le a voksunkat, akkor az alábbi megtakarításokat vehetjük meg (akár egymással párhuzamosan is):

  • Állampapírok
  • Befektetési alapok
  • Részvények
Érdemes kiemelni, hogy a Magyar Államkincstárnál is nyithatunk TBSZ-t, ennek előnye, hogy a számlavezetés ingyenes, illetve kedvező költségek mellett végezhetjük a tranzakciókat.


Hosszabb távra választhatunk a Prémium és a Bónusz Magyar Államkötvény (PMÁK és BMÁK) közül. Ezek futamideje 3 és 10 év között változik. Míg a Prémium kötvények az inflációhoz képest nyújtanak kamatprémiumot, addig a Bónusz kötvények a rövid távú diszkontkincstárjegyekhez képest biztosítnak kamatbónuszt. Lényeges, hogy ezeknek a papíroknak a futamideje jól illeszkedik a kamatadó kedvezményt nyújtó TBSZ számlához.

Befektetési alap

A befektetési alapoknak számos fajtája létezik, ezek között tanácsadó tud eligazítást adni nekünk. Mindenesetre a legbiztonságosabb likviditási és pénzpiaci alapok mellett érdemes lehet megfontolni kötvényalapok vásárlását is. Az alapok nem kamatoznak, hanem az értékük növekszik a vagyonkezelő által megvásárolt értékpapíroknak köszönhetően, így a jövőbeni hozamuk nem ismert.

Az elmúlt években népszerűek lettek az úgynevezett abszolút hozamú alapok is, mivel a múltban magas hozamot tudtak biztosítani. Lényeges, hogy a nyílt végű befektetési alapoknak nincs futamideje, így bármikor kiszállhatunk belőlük, ha pénzre van szükségünk. Ha viszont hosszabb távra tervezünk, akkor érdemes lehet TBSZ számlát nyitni, ami a kamatadó kedvezmény mellett egészségügyi hozzájárulás mentességet is biztosíthat.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Bankbetét

A legkézenfekvőbb megoldás a kapott pénzt bankbetétbe tenni. Ugyan ez a megtakarítási forma jelenleg nem kecsegtet magas kamatokkal, azonban biztos befektetés, hiszen 100 ezer euróig (nagyjából 30 millió forint) az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) védelme alatt áll. Ráadásul, ha kellően tőkeerős pénzintézetet választunk, akkor biztonságban tudhatjuk a pénzünket. A bankbetét jó megoldás lehet akkor is, ha később lakáshitelhez tennénk félre önrészt, hiszen a betét futamideje és kamata kiszámítható.

Fizessük ki a hiteleinket

A hitelünk előtörlesztésére vagy akár végtörlesztésére is fordíthatjuk a kapott pénzt, hiszen ezzel sokat spórolhatunk, mivel a hitelek kamatai jellemzően magasabbak, mint a megtakarítások kamatai. Különösen igaz ez, ha az esküvő megrendezésére hitelt vettünk fel, a mennyasszony-táncból befolyó pénzt ebben az esetben érdemes mindenképp előtörlesztésre vagy végtörlesztésre fordítani és az ezután esetlegesen megmaradt pénzt megtakarítani.

Életbiztosítás mellé eseti díj

Ha van megtakarításos életbiztosításunk, akkor ezen elhelyezhetjük a kapott összeget, az így elhelyezett pénznek ráadásul általában alacsony költségei vannak. Ha egyéb rendszeres megtakarításunk van, akkor is érdemes lehet elgondolkozni azon, hogy ebbe tegyük a pénzünket.

Ha például valamelyik nyugdíj-előtakarékossági megtakarítást választjuk (önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás, nyugdíj elő-takarékossági számla), akkor akár 20 százalékos adójóváírást is kaphatunk az elhelyezett pénz után.

NEKED AJÁNLJUK
BÉT: emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. április 7. 17:49
A Media1 érdeklődésére elárulta a rendőrség, hogy áll a szexuális erőszak bűntett gyanúja miatt tava...
Holdblog  |  2025. április 7. 09:00
Donald Trump tárgyalási stratégiáját könyveiből ismerhetjük: arcátlan és lehetetlen követelésekkel k...
Összkép  |  2025. április 6. 14:34
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként él...
Bankmonitor  |  2025. április 4. 16:37
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, d...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 7. hétfő
Herman
15. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33