Az idei karácsony egyik szenzációja egy luxuscsokoládé, amelynek ötlete egy dubaji székhelyű édességüzlettől származik.
Minden készpénzfelvételnél érdemes résen lennünk, hiszen az ATM-es csalók nem pihennek. Újabb és újabb trükkökkel próbálnak minket megkopasztani. A biztonságos pénzfelvételhez pedig csupán néhány egyszerű szabályt kellene betartanunk. Mutatjuk a csalók legújabb trükkjét és persze a biztonsági szabályokat is.
Néhány héttel ezelőtt London egyik forgalmas, turisták által kedvelt csomópontjában fotóztak egy "megbuherált" automatát. A jegyeket is kiadó gépről készített képeket egy Reddit felhasználó osztotta meg, amin jól látszik, hogy a kártyaolvasónak a részei nincsenek teljesen egy szintben.
Miért veszélyes ez?
A képen is látható kártyaolvasón egy szabad szemmel szinte alig észrevehető plusz eszköz van, ami a kártya mágnescsíkját tudja leolvasni. A leolvasás után pedig már ott is vannak az adataink a szélhámosoknál, akik ezek alapján könnyedén készíthetnek egy másolatot a kártyánkról, egy úgynevezett klónkártyát.
Például ilyen egyszerűen helyezik fel a tolvajok a csaláshoz szükséges eszközt a gépekre:
Hogy szerzik meg a pénzünket?
A témáról az ATM automaták forgalmazásával és szervizelésével foglalkozó DBM Kft. egyik szakemberével beszélgettünk, akitől megtudtuk, hogy bár mostanában szervizként nem találkoztak hasonló problémás automatával, de hazánkban is előfordulnak hasonló esetek.
- mondta el megkeresésünkre a szakember.
A bankkártya mágnescsíkján, illetve chipjén tárolt személyes adatok védelme miatt még a lejárt plasztikokat is érdemes apró darabokra vagdosni, mielőtt a kukába dobjuk. Valahogy így...
A kártyaadatok megszerzése mellett a PIN kódunkra is szüksége van a tolvajoknak, amit általában egy apró kamera segítségével könnyen megszereznek, de az sem ritka, hogy a PIN padra álgombokat, esetleg egy fóliát helyeznek, hogy később az ujjlenyomatokból kiolvassák a PIN kódunkat. Többek között emiatt a csalás miatt jelentek meg az ATM-eken az úgy nevezett "PIN pajzsok", amelyek eltakarják a kezünket a kamerák elől, amikor beütjük a számokat.
Ennek a csalásnak az a nagy veszélye, hogy amíg mások a kártyánk másolatával vásárolnak, addig az eredeti darab ott lapul a zsebünkben és semmit sem sejtünk arról, hogy közben használják a számlánkat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el, havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- tette hozzá a specialista.
Más trükköket is bevethetnek...
Régen nagyon elterjedt volt a leragasztásos csalás is, aminek az a lényege, hogy a szélhámosok a pénzkiadó nyílásra helyeznek fel egy olyan eszközt, ami miatt mi nem tudjuk kivenni a pénzünket. Ez ellen azonban szerencsére már a legtöbb bank megtanult védekezni. Sokan olyan alkatrészeket használnak, amire nem lehet plusz dolgokat ráhelyezni, de van, ahol egy kis szenzor ellenőrzi a pénzkiadó nyílásokat. Persze ilyenkor nem történhet akkora baj, ha van időnk és türelmünk megvárni amíg kiérnek a banktechnikai szakemberek.
Hogyan védekezhetünk?
Pénzfelvétel előtt mindig ellenőrizzük az automatákon:
- Vannak-e mozgó alkatrészek az ATM-en
- Nézzük meg a pénzkiadó nyílásokat is
- Ha olyan automatához megyünk, akkor figyeljük meg, hogy a szokásosnak megfelelően villog-e az ATM kártyaleolvasója
- Nézzünk körbe nincs-e a közelben, az automata oldalán, vagy a tetején kamera
- Vizsgáljuk meg a billentyűzetet, hogy nincs-e rajta esetleg egy plusz fólia
- Mindig takarjuk el a kezünket, amikor beírjuk a PIN kódunkat
- Érdemes beállítani egy alacsonyabb nap limitet, amivel mérsékelhetjük a károkat
- Állítsunk be SMS értesítést, ebből szinte azonnal megtudhatjuk, ha valaki más használja a kártyánkat
- Ha pedig olyan pénzmozgást tapasztalunk, amit nem mi kezdeményeztünk, ne habozzunk, azonnal hívjuk fel bankunk ügyfélszolgálatát, és érdeklődjünk arról is, szükséges-e rendőrségi feljelentést tennünk
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Már számlát befizetni és adományozni is lehet az ATM-eknél
A készpénzbefizetés népszerűsége is folyamatosan emelkedik.
-
Celebek és sztársportolók hirdetik a kamu befektetéseket – de hogy védekezhetünk a csalók ellen?
A pénzügyi csalások nem tűnnek el, csak folyamatosan átalakulnak.