Jövedelempótlékot igényelhetnének a jövőben a terhességi gyermekágyi segélyben, illetve gyermekgondozási díjban részesülők a kormány tervei szerint. A kompenzáció csak azoknak járna, akik már tavaly december 31-én is az említett juttatásokban részesültek. Az előterjesztés szerint csaknem 80 ezer szülő van, aki az adójóváírás eltörlése miatt kevesebb juttatást kap kézhez, mint tavaly.
Mint azt a Pénzcentrum.hu megírta, az adójóváírás január 1-jei megszüntetése miatt csökken a gyermekgondozási díj (gyed) nettó összege. Ugyanígy kevesebbet kapnak kézhez a szülési szabadság idején folyósított terhességi gyermekágyi segélyben (tgyás) részesülők is.
A kormány jövedelempótlék formájában kívánja kompenzálni azokat a tgyásban és gyedben részesülő szülőket, akik rosszul járnak az adóváltoztatásokkal - derül ki a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága által készített kormányrendelet-tervezetből. Az előterjesztéshez mellékelt hatásvizsgálati lap tanúsága szerint összességében csaknem 80 ezer olyan szülő van, aki kompenzációra szorulna. Közülük 17 500-an voltak tavaly év végén azok, akik terhességi gyermekágyi segélyt kaptak, 61 470-en pedig gyeden voltak.
Nem jár automatikusan, igényelni kell
b) az igénylő házas-, vagy élettársa személyazonosító adatai
c) a családi kedvezmény érvényesítésére jogosító kedvezményezett eltartottak száma
d) 2011. évre vonatkozóan az adójóváírásra való jogosultsága, illetve annak érvényesítése
e) az igénylő és a vele közös háztartásban élő házas- vagy élettárs munkáltatójának megnevezése, adószáma, aláírása
f) az igénylő és a vele közös háztartásban élő házas- vagy élettárs aláírása
g) az igénylő által tett záradék az adatok valóságtartalmáról
A rendelettervezet szerint a jövedelempótlékot a tgyásban, illetve gyedben részesülőknek igényelniük kellene az ellátást folyósító társadalombiztosítási kifizetőhelytől (vagyis a munkáltatótól, vagy az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól). Csak azok kérhetnének kiegészítést, akik 2011. december 31-én már 2012. január 1-jén pedig még ugyanazt a juttatást, tehát vagy tgyást vagy gyedet kaptak. Eszerint nem igényelhet kompenzációt az, akik december 31-én még tgyást kapott, január 1-től viszont már gyedet.
Azok sem kapnának pótlékot, akik csak az idén szültek, vagy szülnek, így esetenként több ezer forinttal kevesebb juttatást kapnak kézhez. A múlt év végén már tgyáson lévőknek csak a juttatás végéig járna a kompenzáció, azt követően - ha bruttó 167 ezer forintnál alacsonyabb volt a jövedelmük - akkor a csökkent összegű gyedet kapják majd.
OLVASD EL a gyed összegének csökkenéséről szóló cikkünket:
Pofon a kisgyermekeseknek: a gyeden is több ezret bukhatnak
Az előterjesztés11 (!) oldalnyi táblázatot tartalmaz, amely az egyes jövedelmi kategóriák esetén igényelhető pótlék összegét tartalmazza. A kompenzáció 100 és 9 500 forint között lehet havonta. A rendelettervezetből nem derül ki, mit ért a szaktárca 2011. évi kompenzált havi jövedelem alatt, feltételezhetően a tavalyi évben kapott juttatás összegét. Az igénylőknek arról is nyilatkozniuk kell, hogy igénybe vesznek-e, és ha igen, akkor hány gyermek után családi adókedvezményt. A gyeden lévők közül csak azok kaphatnak támogatást, akik legfeljebb 1 gyermek után érvényesítenek adókedvezményt, a tgyásban részesülőknél 2 kedvezményezett után is jár kompenzáció. Egyik esetben sem kaphatnak pótlékot azok, akik három gyermek után veszik igénybe az adókedvezményt. Nem igényelhet kompenzációt az sem, aki 2011-ben úgy nyilatkozott, hogy nem volt jogosult adójóváírásra.
Angyal József okleveles adószakértő a Pénzcentrum.hu érdeklődésére "agyrémnek" nevezte az előterjesztést. Egyrészt a már jól bevált adójóváírás helyébe olyan bonyolult szabályozás lépne, amelynek útvesztóiben egy szakértő is nehezen igazodik ki, nemhogy az adótörvényekben járatlan magánszemélyek. Másrészt a családi adókedvezmény igénybe vételéről is nyilatkozniuk kell az érintetteknek. Az viszont csak az éves adóbevallások benyújtásakor derül ki véglegesen, hogy a házastársak vagy élettársak megosztják-e egymás között a családi kedvezményt.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Honnan lesz rá pénz?
Az idei költségvetésben összesen 64 milliárd forintot fogadott el az Országgyűlés a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium fejezetében elkülönített céltartalék formájában a közszférában foglalkoztatottak bérkompenzációjára, valamint a gyermekgondozás díjban, terhességi gyermekágyi segélyben részesülők kompenzációjára. Ebből csoportosítanának át 4,3 milliárd forintot a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kezelésébe tartozó Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alapba.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
Portfolio Gen Z Fest 2025


