A rollereket kitiltják a gyalogos övezetekből és a kerékpárutakról. Szigorítják a tilosban való parkolás büntetését, valamint a robogók és a motorok bukósisak nélküli vezetését.
Egyre többen ülik le adósságukat fogházban, mert a rájuk kiszabott bírságot nem tudják megfizetni. Aki 30 napig nem rendezi tartozását, ügye a bíróság elé kerül, ott pedig a pénzbüntetést elzárásra változtatják át. Nem csak a bíróságoknak jelentenek pluszmunkát, de az állam is kétszer bukik a börtönt választó szabálysértőkön.
Jelentős mértékben emelkedett a bíróságok elé kerülő szabálysértési ügyek száma 2013-ban is. Tavaly csaknem harminchatezer ilyen szabálysértési bírság átváltoztatásáról szóló ügy aktája került a bíróságok elé. A nem fizetők aránya pedig hónapról-hónapra tovább nő. Csak a Budakörnyéki Járásbíróságra érkezik napi szinten három-négyszáz rózsaszín dosszié, melyekben a nem fizetők aktái találhatóak. Ez január eleje óta összesen már most 5000 ügyet jelent - derül ki a Hír24 riportjából.
Amikor valakit szabálysértésen kapnak és elismeri azt, akkor a hatóság akár több tízezer forintos helyszíni bírságot is kiszabhat rá. Az el nem ismert esetekben pedig feljelentés alapján eljárás indul, ilyenkor már nem helyszíni-, hanem akár több százezer forintos pénzbírságot szabadhatnak ki. Ha azonban ezt 30 napig nem tudja a szabálysértő befizetni, akkor ügye a törvényszékre kerül. A bíróság pedig a büntetést elzárásra változtatja át, kivéve akkor, ha az illető vállalja, hogy közérdekű munkában dolgozza le hátralékát.
Habár a bíróságok nem rendelkeznek pontos adatokkal, hogy ez a büntetés végrehajtási intézeteknek mekkora terhelést jelent, az államnak és az adófizetőknek biztos, hogy egyre többe kerülnek a börtönbe vonuló szabálysértők. Míg egy nap ötezer forintnyi büntetést fedez, a fogva tartás költségei a nyolcezer forintot is elérhetik. Ráadásul a bírságokból származó bevételektől is elesik az állam.
A törvényszéki statisztikákból az is látszik, hogy az ország nyugati részéből kelet felé haladva csökken a fizetési hajlandóság. Amíg Győrben a szabálysértők 24,5 százaléka tudott időben fizetni, addig Debrecenben 13 százalékuk, Miskolcon pedig csak minden 10. ember tudta rendezni a tartozását.
Nem csak a szabálysértési bírságok megfizetése okoz egyre többeknek gondot. Tavaly a lakossági hiteleknél újabb rekordot döntött a nem teljesítő hitelek aránya. 2013 végén a hitelek 18,8 százaléka volt 90 napon túli késedelemben, 14,7 százalékukat pedig 90 napon belül nem fizették még meg. Sem az árfolyamgát, sem pedig a devizahiteles csomagok által okozott erkölcsi kockázat (ami arra sarkallhatja az embereket, hogy ne fizessék vissza lakáscélú hiteleiket) nem segített a fizetésképtelenné váló háztartásokon.
KATTINTS! IJESZTŐEN SOK A NEM FIZETŐ HITELES
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mit tehetsz a büntetés ellen?
a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) még 2012-ben összeszedte, mit kell tenned akkor, ha úgy gondolod, hogy nem követtél el szabálysértést, vagy túlzottnak tartod a büntetést:
- Ha anélkül döntött a hatóság, hogy téged nem hallgatott meg, 8 napon belül kérheted a meghallgatást.
- A meghallgatás alapján hozott döntés ellen a közléstől számított 8 napon belül kifogást tehetsz. Ebbe bele kell írni a kifogás okát, valamint ha szeretnéd, hogy legyen tárgyalás, akkor azt is. Ha a kifogás alapján a hatóság maga megváltoztatja a döntését, de ezzel sem értesz egyet, 8 napon belül ismét kifogást tehetsz. Ez az újabb kifogás csak a megváltoztatott részre vonatkozhat. Ha a hatóság maga nem változtatja meg a döntését, akkor a bíróság fogja elbírálni a kifogást.
- Ha a szabálysértés miatt bíróság járt el, és nem tartott tárgyalást, akkor 8 napon belül tárgyalás megtartását kérheted. A tárgyalás alapján hozott döntés ellen 8 napon belül fellebbezéssel élhetsz.
Azért ez nem semmi! Ilyen fizetéssel keres most dolgozókat a magyar Coca-Cola: sok a nyitott pozíció
A Coca-Cola HBC Magyarország gyakornoki lehetőségeket kínál egyetemi, főiskolai hallgatók számára, akik szeretnének tapasztalatot szerezni egy nemzetközi vállalatnál.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.