Bár az adventi kalendáriumok az ünnepi készülődés elmaradhatatlan kellékei, sokaknak mégis zsebbenyúlós kaland lehet ezeknek a termékeknek a vásárlása.
Nagyjából mindegy, hogy a lakás melyik pontjához nyúl az ember, a felújítás mindenképp megterheli a családi kasszát. Nincs ez másként a konyhánál sem, de szerencsére vannak olyan egyszerű praktikák, amelyekkel csökkenthetők a költségek. Utánajártunk, mennyiből lehet kihozni ma egy új konyhát.
A KSH adatai szerint a hazai 4,4 milliós lakásállomány mintegy 61 százalékában gondolják úgy a bennlakók, hogy szükség lenne egy, vagy több felújítási, karbantartási feladatra. Egy korábbi felmérés szerint, pedig amikor lakásfelújításon gondolkodik egy család, az elsők között merül fel a konyha renoválása. A piaci tapasztalatok alapján karácsonyra sokan bútort vásárolnak, azok közül is kiemelkedően népszerű a konyhabútor. Vannak azonban, akik nem állnak meg a bútorcserénél, és ha már belekezdenek egy ekkora munkába "új konyhát vesznek karácsonyra". Bár a legtöbben nem szívesen fordítják ki a lakást a négy sarkából közvetlenül az ünnepek előtt, de ha már úgyis rumli lesz a bútorcsere miatt, akkor néhány szükséges javítást még bezsúfolnak a szerelés előtt.
Mivel sok időt töltünk a konyhában, így az sem mindegy, hogy milyen a környezet, hogy néz ki például a szekrény, de az még fontosabb, hogy praktikus legyen az elrendezése. Az sem mindegy, hogy mit, mennyire mozgatunk át, a gáztűzhelyt, a mosogatót, vagy épp a villanykapcsolókat. Ha teljes átalakítást tervezünk, akkor mindenképp érdemes szakértőt bevonni még a munkálatok kezdete előtt, különben csúnya ráfizetés lehet a vége, ami sosem jön jókor, de karácsony előtt pláne rosszul esik.
Ne centizd ki a költségeket
Bármekkora munkába is kezdünk, mindenképp érdemes előre jól átgondolni a költségeket. Vannak jól meghatározható kiadások, például ha már kinéztük a konyhabútort, a bele építhető sütőt, és kértünk árajánlatot is a felújítási munkákra. Vannak azonban olyan költségek is, amelyek útközben merülnek fel, így érdemes kicsit rászámolni a kiadásokra, és nem kicentizni a kasszát.
Vannak olyan helyzetek, amikor az ember nem szívesen vár a felújítással hónapokat vagy éveket, mire összespórolja a rávalót, ezt az is alátámasztja, hogy nagyon sokan személyi kölcsönből oldják meg a felújítást, és inkább havonta törlesztik a hitelt, miközben már élvezik az új konyhájukat. A Pénzcentrum kalkulátorával végeztünk egy próbaszámítást, hogy megnézzük, mely pénzintézetek ajánlják jelenleg a legjobb hiteleket. Ha 1,5 millió forintot szeretnénk felvenni 7 éves futamidővel, akkor a THM-ek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót az MKB Bank nyújtja (THM 11,43%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank ajánlata (THM 11,73%) sem. Emellett érdemes még megemlíteni az Erste Bank, és a Budapest Bank személyi kölcsön konstrukcióját is. (További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, stb.) keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát.)
A fenti számítás csak egy példa, érdemes mindenkinek személyre szabott számítást végeznie. Ugyanakkor jól látható, hogy a nagy verseny miatt egyre kedvezőbb hiteleket kínálnak a bankok, de még mindig lehet nagy eltéréseket találni a piacon, érdemes több pénzintézet kínálatát is alaposan átnézni. Amikor pontos képet kapunk az anyagi lehetőségeinkről, és kereteinkről, valamint pontosan meghatároztuk a céljainkat, kezdődhet a felújítás.
A falban kezdjük
Mint minden helyiségnél, a konyhánál is a gépészeti rendszerekkel érdemes kezdeni a felújítást. Mindenképp jól át kell azonban gondolni az átalakítást, hiszen a gázvezeték legkisebb változtatása is engedélyhez kötött, amiért külön fizetni kell. Ezáltal a költségek is megugranak. A pár tízezer forintba kerülő munkálatokért akár százezer forintos tervezési, és engedélyeztetési díjat is ki kell fizetni, ha nem kerülhető el a felújítás során a meglévő kiállások módosítása.
A vízvezetékeknél valamivel egyszerűbb a helyzet, ugyanakkor ha a vízórát megbolygatjuk, az engedélyeztetést itt sem úszhatjuk meg. Ha azonban a teljes víz- és csatornahálózatot kicseréltetjük, általában az sem éri el a 100 ezer forintot.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az elektromos hálózat felújítása azokban a lakásokban a legfontosabb, ahol még mindig a régi szigetelés nélküli alumínium vezetékeken megy az áram. Egy teljes rendszer kiépítése 50-80 ezer forint körüli összegből megoldható, ez persze függ a konyha méretétől. Érdemes pontos felmérést készíteni, amikor a berendezést tervezzük, hogy minden konnektor és villanykapcsoló ott legyen, ahol szükségünk van rá.
Rejtsd el a falat
Ha a falban minden cső és vezeték rendben van, akkor jöhetnek a festési és a burkolási munkák. Persze csak az után, hogy a falak és a padló sem hordozza már a felújítás nyomait. Sokan a festésen inkább spórolnak, és maguk ragadnak ecsetet, ha azonban alaposan meg kellett bontani a falat korábban, akkor ezt is érdemes szakemberre bízni, ahogy a burkolást is.
Ha valaki csak egy tisztasági festést végez a konyhán, mielőtt beszerelteti a konyhabútort, az megállhat akár ötezer forintnál is (kb. két vödör festék ára), de ha helyre kell állítani a falat, glettelni, csiszolni, festeni, akkor 50-70 ezer forintba is kerülhet.
Rendezd be a konyhádat
Még ha az olcsóbb árkategóriák között válogatunk, akkor is mélyen a zsebbe kell nyúlni bútorvásárlásnál. És ha már mindenképp kiadás, akkor különösen érdemes figyelni az ár-érték arányra. Mindig legyen gyanús, ha egy bútordarab túl olcsó. Sajnos a konyháknál is igaz a szabály, hogy a minőségnek ára van. De szerencsére lehet már bőven válogatni a piacon, és nem kell feltétlenül egy kisebb vagyont elkölteni a minőségi konyháért.
Egy nagyon pici konyhába már akár 70-80 ezer forintért is lehet komplett bútort venni, az egyedi tervezésű minőség darabok egy nagyobb konyhába viszont milliós tételt jelentenek, többségében fél és másfél millió forintot áldoznak a háztartások konyhabútorra és háztartási gépekre. Bár elsőre soknak tűnhet ez az ár, de ha figyelembe vesszük, hogy a sütők ára jellemzően 100 és 200 ezer forint körül mozog, és egy nagyobb hűtőszekrényt sem igen úszhatunk már meg 100 ezer forint alatt, akkor a több kisebb tételből jól kirajzolódik, hogy bizony simán összejön a milliós költség.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Videó: kipróbáltuk, hogy működik a házhozszállítás a magyar diszkontláncnál
November közepétől a Penny vásárlói már országos szinten intézhetik akár nagybevásárlásaikat is a foodora applikációján keresztül.
-
Kiábrándító tény: 10-ből 8 magyar nem készül a nyugdíjas évekre
Jelentősen le vagyunk maradva a nyugdíjbiztosítások terén a nyugat-európai átlaghoz képest.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Pörögnek idehaza a magánegészségügyi befektetések (x)
Most érdemes beszállni annak, aki gyorsan megtérülő befektetést keres! Sikeres a Mozgásklinika, Magyarország első manuálterápiás franchise-hálózata.
-
Kiemelkedő műalkotások a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján (x)
December 3–5. között közel 800 műtárgy kerül kalapács alá a BÁV ART háromnapos eseményén, amely a gyűjtők és befektetők számára is izgalmas lehetőségeket kínál.