Hasítanak az ingatlanosok: még nem látszik a vége

2017. december 15. 20:00

Továbbra meredek emelkedőn van az építőipar: októberben 38,1 százalékkal nőtt a termelés. A lakásépítéseknek köszönhetően kiugró az épületépítési kedv, 27,3 százalékos volt a bővülés ebben a szegmensben. Az ágazat új utakra léphet, a hatékonyság javításával harcolhat a munkaerőhiány és a közeledő áfaemelés ellen.

Újabb masszív pluszt ért el a magyar építőipar. Az októberi adatok szerint az ágazat termelése 38,1 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva - állapítja meg közleményében az ingatlan.com.

A szektoron belül a lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél 27,3 százalékos volt a növekedés. Az egyéb építményeknél pedig 51,7 százalékos emelkedés történt októberben. Továbbra is az alacsony bázis és a kiugró építkezési kedv hajtja az ágazatot Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint.

A friss adatokból egyértelműen látszik, hogy az épületépítéseknél elért növekedésben fontos szerepet játszanak a lakásépítések. Ráadásul már látható annak a hatása is, hogy a válság óta 2017-ben indult a legtöbb kereskedelmi és irodafejlesztés 

- fogalmazott a szakember. 

A kedvező adatokat produkáló ágazat helyzetén javíthat az is, hogy 20 milliárd forintos pályázati forrás nyílik meg az ágazat szereplői számára, ebből pedig technológiai fejlesztéseket és kapacitásbővítést hajthatnak végre. 

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Balogh László szerint ez megoldás azt is jelenti, hogy új utakra lép a munkaerőhiánnyal sújtott szektor, amelyen belül a lakásépítési szegmens egyre közelebb kerül a 2019 végéhez, akkor jár le ugyanis az ezekre vonatkozó kedvezményes 5 százalékos áfakulcs. 

A támogatás egy eszköz lehet ahhoz, hogy ezeket a problémákat enyhítse, mivel a korszerűbb technológiák segítségével növekedhet a piaci szereplők hatékonysága és termelékenysége. Hatékonyabb működéssel pedig ugyanakkora kapacitással több építési megbízást lehet teljesíteni

- tette hozzá. 

Az adatokból egyébként az is látszik, hogy az kereslet adott. Az építőipar rendelésállománya október végén 113,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Az egyéb építményeknél 156,7 százalékkal, a lakásépítéseket magukban foglaló épületépítéseknél pedig 39,3 százalékkal volt magasabb az október végi rendelésállomány az egy évvel korábbinál.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
iO Charts  |  2026. március 8. 17:51
Piaci áttekintés Ha ausztrál részvény, akkor ausztrál tőzsde. Az Australian Securities Exchange (ASX...
Kasza Elliott-tal  |  2026. március 7. 16:37
Kicsit megkésve, de csak megszületett a februári update-om is. Adtam, vettem, meg sajnos volt egy os...
MEDIA1  |  2026. március 6. 19:21
A Fővárosi Törvényszék szóvivője szerint 6 nappal elkésett az Index jogorvoslata a Tisza Párt által...
Holdblog  |  2026. március 6. 09:03
Ezen a héten elemzünk Pekár Dáviddal, Cser Tamással, Szőcs Gáborral és gyengülő forinttal. Milyen pl...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. március 9. hétfő
Franciska, Fanni
11. hét
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?