Az árréstop hatása már megjelent az áprilisi adatokban, hiszen az élelmiszerek ára 1,3 százalékkal mérséklődött a márciushoz képest.
Az új CSOK-hoz felvehető hitel után 3 százalékos kamatot kell fizetnünk, a többletet az állam állja helyettünk. Ha viszont valamilyen okból megszűnik a kamattámogatás, akkor nekünk is a magasabb kamatszinten kell törleszteni a kölcsönünket. A bankok közötti választásban azonban nem ez dönthet, van ugyanis egy még fontosabb mérőszám, amiben a CSOK-ot kínáló bankok eltérnek.
Az új Családok Otthonteremtési Kedvezménye (CSOK) 10 milliós vissza nem térítendő támogatása mellé kedvezményes, állami támogatott, 3 százalékos kamatozású hitelt vehetünk fel. Ha viszont valamilyen okból megszűnik az állami támogatás (pl: nem születik meg a vállalt gyerek, válás stb.), akkor nekünk is ezen a kamatszinten kell tovább törleszteni a kölcsönt.
Akkor most mennyi a kamat?
Az ügyleti kamat alapja az öt éves referenciahozam, ennek a három hónapos átlagát kell alapul venni. Ez az átlag jelenleg 2,44 százalék, az ügyleti kamat kiszámításhoz ennek 1,3-szorosát kell vennünk. Az ezután megállapított kamatfelárat a bank állapíthatja meg, de nem lehet több mint 3 százalék. A mostani referenciahozammal számolva 6,17 százalékot kapunk, ez az ügyleti kamat maximuma, amit a rendelet határoz meg. Ez több mint egy százalékkal magasabb, mint a jegybank adatai szerint számított öt évre fixált lakáshitelek átlagos kamata.
A hiteligénylők ugyanis csupán 3 százalékos kamatot fizetnek a hitel első 25 évében, az efeletti részt az állam fizeti ki a bankoknak. Az állami támogatás mértéke jelenleg a kamat legfeljebb 3,17 százalékpontjával egyezik meg.
3 százalékos kamattal számolva a 25 évre felvett, 10 millió forintos hitelünk törlesztőrészlete 47 ezer forint lesz. Ha azonban az állami támogatás nélkül kellene törleszteni a kölcsönünket, akkor 65 ezer forintot fizetnénk havonta 6,17 százalékos kamat mellett.
Nemcsak kamatot számít fel a bank
A felvett kölcsön költségeit leginkább a kamat határozza meg, azonban nem ez az egyetlen tétel, amit ki kell fizetni a pénzintézetnek. A hitelfelvételnek vannak egyéb díjai is (például a hitelbírálati díj vagy az ingatlanbecslés díja), ezek összehasonlítására jött létre a teljes hiteldíj mutató (THM).
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mivel az ügyleti kamat 25 évre fixált, ezért az egyéb díjakon múlhat, hogy melyik pénzintézethez fordulunk, amikor CSOK-ot veszünk fel. A THM-ek ugyanis eltérnek az egyes bankoknál, a legolcsóbb például az Ersténél, ahol 3,15 százalékos a mutató. Érdemes megemlíteni az FHB-t, ahol a különválik a lakásvásárlásra és a lakásépítésre felvett hitel THM-je, ennek oka lehet, hogy az utóbbinál a készültségi fokot kell vizsálni, aminek díja van.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


