18 °C Budapest

Vallott az APEH! Szigorú ellenőrzésekre kell számítani idén is

Pénzcentrum
2010. február 18. 11:32

Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési hivatal mai sajtótájékoztatóján közzétette az idei évre vonatkozó ellenőrzési irányelveit. 2010 a prevenció éve lesz az adóellenőrzés területén - ígéri az APEH.

Az állami adóhatóság közzétette 2010-es irányelveit - erre az adózás rendjéről szóló törvény kötelezi az adóhivatalt, minden év február 20-ig. Az irányelvek közül az egyik legfontosabb pont, hogy az adóhatóság erősíti az ellenőrzések preventív jellegét. A hivatal igyekszik a törvénysértő cselekményekre minél gyorsabban reagálni, amivel csírájában próbálják elfojtani az adócsalásokat.

Az APEH legfőbb fegyvere az elmúlt évek informatikai fejlesztéseinek köszönhetően létrehozott kockázatelemzési rendszer, mely többlépcsős kiválasztást tesz lehetővé. A revizorok szaktudását pedig adatbányászati módszerekkel kidolgozott valószínűségi értékek, besorolások egészítik ki, ezzel is hatékonyabbá téve az ellenőrzések kiválasztási folyamatát.

Az ellenőrzési típusok közül kiemelt hangsúlyt kap a határokon átnyúló körbeszámlázások kiszűrése, továbbá a társadalombiztosítási bevételekkel kapcsolatos, és a feketegazdaság visszaszorítására irányuló vizsgálatok. Az APEH tájékoztatása szerint természetesen a vagyonosodási vizsgálatok sem szűnnek meg 2010-ben.

A 2009-es ellenőrzésekkel kapcsolatban az adóhivatal vezetői elmondták: eddig összesen 298 035 darab ellenőrzést fejeztek be, amelyeken összesen 443 milliárd forint adókülönbözetet tártak fel. A hiány több mint negyede az áfa-ellenőrzések során derült ki, ennek értéke összesen 123,4 milliárd forint.

HR BLOGGER
laskainelli  |  2026.05.07 15:40
Van az a pont egy párkapcsolatban, amikor már nem a nagy veszekedések uralják az időt, hanem a csend...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
legacykft  |  2026.04.08 14:55
Egyre több olyan szakemberrel találkozunk, akik csoportokkal dolgoznak, legyen szó önismereti folyam...
hrdoktor  |  2026.03.24 15:00
A menopauza beköszönte sokféle testi panasszal járhat, ezek közül az egyik leggyakoribb az alvás min...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. május 18. hétfő
Erik, Alexandra
21. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Segíts formálni a Pénzcentrum jövőjét!
Mondd el, mit gondolsz: töltsd ki a kérdőívet!
Kihagyom