Nem sokat könnyített a kormány azzal, hogy ideiglenesen felfüggesztette az együttes adóigazolások megkérését a közbeszerzések során. 2008 márciusától él az a szabály, amely szerint egy közbeszerzéses beruházás során csak akkor lehet kifizetni egy alvállalkozót, ha igazolni tudja, nincs köztartozása. Ez a rendszer bővült ki az idén az úgynevezett köztartozásmentes adatbázissal, amely az APEH honlapjáról is elérhető.
Ezt a rendelkezést függesztette fel ideiglenesen a frissen elfogadott adócsomag egyik pontja. A módosítás azonban igen bonyolultra sikerült, mert a felfüggesztés csak egy bizonyos időszakra vonatkozik: az együttes igazolást csak akkor nem kell megkövetelni egy alvállalkozótól, ha az adóhiány 2008. szeptember 30-át követően keletkezett. A felfüggesztés csak 2010 júliusáig érvényes, azt követően minden visszaáll a korábbi rendszernek megfelelően.
Azzal, hogy a korábbi tartozások kizárására továbbra is kérni kell az igazolást, az újakra viszont nem, lényegében használhatatlan lesz az adóhatóság köztartozásmentes adatbázisa. Ez a lista azokat az adózókat tartalmazza, akiknek egyáltalán nincs tartozása, arra azonban nem képes a rendszer - legalábbis egyelőre nem -, hogy kimutassa, 2008 szeptembere előtt sem volt tartozásuk. A program lehetőséget teremt ugyan a visszakeresésre, ám csak négy hónapra visszamenőleg.
Vagyis azok a cégek továbbra is törlődnek a listáról, amelyek a jogszabály által hivatkozott átmeneti időszakban halmoztak fel köztartozást. Ezt követően viszont igazolni kell, hogy mikor keletkezett a köztartozás, vagyis mégiscsak be kell mutatni az igazolást. Az külön kérdés, hogy az adóhatóság igazolása tartalmazza-e majd, hogy a tartozás a hivatkozott időszakban vagy azt megelőzően keletkezett-e.
A felfüggesztés nem segít azon a problémán, ami már a kezdetektől jelentkezett. Adott esetben egy több éven át tartó beruházás során a szigorítás életbelépése előtt köthettek szerződést olyan alvállalkozóval a cégek, amelyeknek volt köztartozása. A kifizetések szigorításával azonban ezek az alvállalkozók eleshetnek bevételeiktől, hiszen a szabályt a folyamatban lévő beruházásokra is alkalmazni kell. Ezt a kérdést máig nem kezelte a jogszabály.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


